VA1206K201R040
VA1206K201R040
Enlarge
For Reference Only
Part Number VA1206K201R040
LIXINC Part # VA1206K201R040
Manufacturer KEMET
Category
Description VARISTOR 68V 200A 1206
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models VA1206K201R040 PCB Footprint and Symbol
VA1206K201R040 Specifications
Part Number:VA1206K201R040
Brand:Texas Instruments
Capacitance @ Frequency :-
Current - Surge :200 A
Energy :2.2J
Features :-
Maximum AC Volts :40 V
Maximum DC Volts :56 V
Mounting Type :Surface Mount
Number of Circuits :1
Operating Temperature :-
Package / Case :1206 (3216 Metric)
Product Status :Active
Varistor Voltage (Max) :74.8 V
Varistor Voltage (Min) :61.2 V
Varistor Voltage (Typ) :68 V