CV175K14BL1
CV175K14BL1
Enlarge
For Reference Only
Part Number CV175K14BL1
LIXINC Part # CV175K14BL1
Manufacturer Bourns, Inc.
Category
Description CV 175 K 14 B L1
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models CV175K14BL1 PCB Footprint and Symbol
CV175K14BL1 Specifications
Part Number:CV175K14BL1
Brand:Texas Instruments
Capacitance @ Frequency :800 pF @ 1 kHz
Current - Surge :4.5 kA
Energy :95J
Features :-
Maximum AC Volts :175 V
Maximum DC Volts :225 V
Mounting Type :Through Hole
Number of Circuits :1
Operating Temperature :-40°C ~ 85°C (TA)
Package / Case :Disc 14mm
Product Status :Active
Varistor Voltage (Max) :297 V
Varistor Voltage (Min) :243 V
Varistor Voltage (Typ) :270 V