CV230K14BL1
CV230K14BL1
Enlarge
For Reference Only
Part Number CV230K14BL1
LIXINC Part # CV230K14BL1
Manufacturer Bourns, Inc.
Category
Description CV 230 K 14 B L1
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models CV230K14BL1 PCB Footprint and Symbol
CV230K14BL1 Specifications
Part Number:CV230K14BL1
Brand:Texas Instruments
Capacitance @ Frequency :650 pF @ 1 kHz
Current - Surge :4.5 kA
Energy :126J
Features :-
Maximum AC Volts :230 V
Maximum DC Volts :300 V
Mounting Type :Through Hole
Number of Circuits :1
Operating Temperature :-40°C ~ 85°C (TA)
Package / Case :Disc 14mm
Product Status :Active
Varistor Voltage (Max) :396 V
Varistor Voltage (Min) :324 V
Varistor Voltage (Typ) :360 V