VC1812K301R115
VC1812K301R115
Enlarge
For Reference Only
Part Number VC1812K301R115
LIXINC Part # VC1812K301R115
Manufacturer KEMET
Category
Description VARISTOR 180V 300A 1812
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models VC1812K301R115 PCB Footprint and Symbol
VC1812K301R115 Specifications
Part Number:VC1812K301R115
Brand:Texas Instruments
Capacitance @ Frequency :-
Current - Surge :300 A
Energy :5.2J
Features :-
Maximum AC Volts :115 V
Maximum DC Volts :150 V
Mounting Type :Surface Mount
Number of Circuits :1
Operating Temperature :-
Package / Case :1812 (4532 Metric)
Product Status :Active
Varistor Voltage (Max) :198 V
Varistor Voltage (Min) :162 V
Varistor Voltage (Typ) :180 V