VC1812K801R014
VC1812K801R014
Enlarge
For Reference Only
Part Number VC1812K801R014
LIXINC Part # VC1812K801R014
Manufacturer KEMET
Category
Description VARISTOR 22V 800A 1812
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models VC1812K801R014 PCB Footprint and Symbol
VC1812K801R014 Specifications
Part Number:VC1812K801R014
Brand:Texas Instruments
Capacitance @ Frequency :-
Current - Surge :800 A
Energy :2.4J
Features :-
Maximum AC Volts :14 V
Maximum DC Volts :18 V
Mounting Type :Surface Mount
Number of Circuits :1
Operating Temperature :-
Package / Case :1812 (4532 Metric)
Product Status :Active
Varistor Voltage (Max) :24.2 V
Varistor Voltage (Min) :19.8 V
Varistor Voltage (Typ) :22 V