0071.1411.T2
0071.1411.T2
Enlarge
For Reference Only
Part Number 0071.1411.T2
LIXINC Part # 0071.1411.T2
Manufacturer SCHURTER
Category
Description VARISTOR 220V 800A DISC 5MM
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models 0071.1411.T2 PCB Footprint and Symbol
0071.1411.T2 Specifications
Part Number:0071.1411.T2
Brand:Texas Instruments
Capacitance @ Frequency :111 pF @ 1 kHz
Current - Surge :800 A
Energy :9J
Features :-
Maximum AC Volts :140 V
Maximum DC Volts :180 V
Mounting Type :Through Hole
Number of Circuits :1
Operating Temperature :-40°C ~ 85°C (TA)
Package / Case :Disc 5mm
Product Status :Obsolete
Varistor Voltage (Max) :242 V
Varistor Voltage (Min) :198 V
Varistor Voltage (Typ) :220 V