10GEEG3QM
10GEEG3QM
Enlarge
For Reference Only
Part Number 10GEEG3QM
LIXINC Part # 10GEEG3QM
Manufacturer Delta Electronics
Category
Description PWR ENT RCPT IEC320-C14 PANEL QC
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models 10GEEG3QM PCB Footprint and Symbol
10GEEG3QM Specifications
Part Number:10GEEG3QM
Brand:Texas Instruments
Accomodates a Fuse :No
Approval Agency :CSA, UL, VDE
Connector Style :IEC 320-C14
Connector Type :Receptacle, Male Blades
Current Rating - Appliance Inlet :10A
Current Rating - Circuit Breaker :-
Current Rating - Filter :10A
Features :-
Filter Type :Filtered (EMI, RFI) - Commercial, Medical
Fuse Holder, Drawer :-
Ingress Protection :-
Material Flammability Rating :-
Mounting Type :Panel Mount, Flange
Number of Positions :3
Panel Cutout Dimensions :Rectangular - 28.45mm x 21.60mm