PXMBNI16RPM12ASCM16
PXMBNI16RPM12ASCM16
Enlarge
For Reference Only
Part Number PXMBNI16RPM12ASCM16
LIXINC Part # PXMBNI16RPM12ASCM16
Manufacturer Bulgin
Category
Description CONN RCPT MALE 12POS SOLDER CUP
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models PXMBNI16RPM12ASCM16 PCB Footprint and Symbol
PXMBNI16RPM12ASCM16 Specifications
Brand:Texas Instruments
Cable Opening :-
Color :Silver
Connector Type :Receptacle, Male Pins
Contact Finish - Mating :Gold
Current Rating (Amps) :3A
Fastening Type :Threaded
Features :-
Ingress Protection :IP67 - Dust Tight, Waterproof
Material Flammability Rating :-
Mounting Feature :Bulkhead - Front Side Nut
Mounting Type :Panel Mount
Number of Positions :12
Operating Temperature :-25°C ~ 80°C
Orientation :A
Primary Material :Metal
Product Status :Active
Shell Finish :Nickel
Shell Material :Brass
Shell Size - Insert :M16-12
Shell Size, MIL :-
Shielding :Shielded
Termination :Solder Cup
Voltage Rating :60V
The Products You May Be Interested In
SDS-50J SDS-50J CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER 2980
More on Order
KPJX-3S KPJX-3S CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER 6650
More on Order
KMDGX-6S-BS KMDGX-6S-BS CONN RCPT FMALE MINI DIN 6P SLDR 2310
MD-60S MD-60S CONN RCPT FMALE MINI DIN 6P SLDR 4580
KMDTX-HT-6S-BSC KMDTX-HT-6S-BSC CONN RCPT FMALE MINI DIN 6P SLDR 1010
MD-40SM MD-40SM CONN RCPT FMALE MINI DIN 4P SLDR 4320
KPJX-3S-S KPJX-3S-S CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER 3570
MD-60SM MD-60SM CONN RCPT FMALE MINI DIN 6P SLDR 3890
KPJX-4S KPJX-4S CONN JACK FMALE 4POS TIN SOLDER 7740
SDS-80J SDS-80J CONN RCPT FMALE DIN 8POS SOLDER 5040
SD-80BV SD-80BV CONN RCPT FMALE DIN 8POS SOLDER 7990
KMDGX-8S-BS KMDGX-8S-BS CONN RCPT FMALE MINI DIN 8P SLDR 2850
MD-60SV MD-60SV CONN RCPT FMALE MINI DIN 6P SLDR 3260
MD-30 MD-30 CONN PLUG MALE MINI DIN 3P SLDR 6780
KPJX-4S-S KPJX-4S-S CONN JACK FMALE 4POS TIN SOLDER 2120