APK-PB25A10-002
APK-PB25A10-002
Enlarge
For Reference Only
Part Number APK-PB25A10-002
LIXINC Part # APK-PB25A10-002
Manufacturer ITT Cannon
Category
Description CONTACT PIN SZ 2.5MM CRIMP TIN
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models APK-PB25A10-002 PCB Footprint and Symbol
APK-PB25A10-002 Specifications
Part Number:APK-PB25A10-002
Brand:Texas Instruments
Contact Finish :Tin
Contact Finish Thickness :-
Contact Material :Copper Alloy
Contact Size :2.5mm
Contact Termination :Crimp
Contact Type :Pin
Features :Insulation Support
Product Status :Active
Termination Finish :-
Type :Power, Stamped
Wire Gauge or Range - AWG :-
Wire Gauge or Range - Coaxial :-
Wire Gauge or Range - mm² :0.5 ~ 1.0mm²