APKSB25H10002
APKSB25H10002
Enlarge
For Reference Only
Part Number APKSB25H10002
LIXINC Part # APKSB25H10002
Manufacturer ITT Cannon
Category
Description CONTACT SOCKET 2.5MM CRIMP GOLD
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models APKSB25H10002 PCB Footprint and Symbol
APKSB25H10002 Specifications
Part Number:APKSB25H10002
Brand:Texas Instruments
Contact Finish :Gold
Contact Finish Thickness :Flash
Contact Material :Copper Alloy
Contact Size :2.5mm
Contact Termination :Crimp
Contact Type :Socket
Features :Insulation Support
Product Status :Active
Termination Finish :-
Type :Power, Stamped
Wire Gauge or Range - AWG :-
Wire Gauge or Range - Coaxial :-
Wire Gauge or Range - mm² :0.5 ~ 1.5mm²