PX0411/12P/5055
PX0411/12P/5055
Enlarge
For Reference Only
Part Number PX0411/12P/5055
LIXINC Part # PX0411/12P/5055
Manufacturer Bulgin
Category
Description CONN RCPT HSG MALE 12POS INLINE
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models PX0411/12P/5055 PCB Footprint and Symbol
PX0411/12P/5055 Specifications
Part Number:PX0411/12P/5055
Brand:Texas Instruments
Connector Type :Receptacle Housing
Contact Size :-
Contact Type :Crimp and Solder Cup
Fastening Type :Threaded
Features :Backshell, UV Resistant
Housing Color :Black, Blue
Ingress Protection :IP68 - Dust Tight, Waterproof
Material Flammability Rating :UL94 V-0
Mounting Feature :-
Mounting Type :Free Hanging (In-Line)
Number of Positions :12 (Power)
Orientation :Keyed
Primary Material :Plastic
Product Status :Active
Shell Finish :-
Shell Material :Polyamide (PA), Nylon
Shell Size - Insert :-
Shell Size, MIL :-
Shielding :Unshielded
Type :For Male Pins
The Products You May Be Interested In
1718230-1 1718230-1 CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT 3290
More on Order
1-967325-1 1-967325-1 CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE 7930
More on Order
DTHD06-1-8S DTHD06-1-8S CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE 7820
206061-1 206061-1 CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT 7320
206430-1 206430-1 CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT 5150
206430-2 206430-2 CONN RCPT HSG FMALE 4POS INLINE 2760
206705-1 206705-1 CONN RCPT HSNG MALE 9POS PNL MNT 4380
206153-1 206153-1 CONN RCPT HSNG MALE 4POS INLINE 5630
206429-1 206429-1 CONN PLUG HSNG MALE 4POS INLINE 7000
206036-1 206036-1 CONN RCPT HSNG MALE 16POS PNL MT 3100
206043-1 206043-1 CONN RCPT HSG FMALE 14POS PNL MT 7520
206060-1 206060-1 CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE 6330
206708-1 206708-1 CONN PLUG HSG FMALE 9POS INLINE 1060
206705-2 206705-2 CONN RCPT HSNG MALE 9POS INLINE 6320