PXM6011/22P/CR
PXM6011/22P/CR
Enlarge
For Reference Only
Part Number PXM6011/22P/CR
LIXINC Part # PXM6011/22P/CR
Manufacturer Bulgin
Category
Description CONN RCPT HSG MALE 22POS INLINE
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models PXM6011/22P/CR PCB Footprint and Symbol
PXM6011/22P/CR Specifications
Part Number:PXM6011/22P/CR
Brand:Texas Instruments
Connector Type :Receptacle Housing
Contact Size :-
Contact Type :Crimp and Solder Cup
Fastening Type :Push-Twist
Features :Backshell
Housing Color :Silver
Ingress Protection :IP66/IP68/IP69K - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Material Flammability Rating :-
Mounting Feature :-
Mounting Type :Free Hanging (In-Line)
Number of Positions :22 (Power)
Orientation :Keyed
Primary Material :-
Product Status :Obsolete
Shell Finish :Nickel
Shell Material :Brass
Shell Size - Insert :-
Shell Size, MIL :-
Shielding :Unshielded
Type :For Male Pins
The Products You May Be Interested In
1718230-1 1718230-1 CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT 3290
More on Order
1-967325-1 1-967325-1 CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE 7930
More on Order
DTHD06-1-8S DTHD06-1-8S CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE 7820
206061-1 206061-1 CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT 7320
206430-1 206430-1 CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT 5150
206430-2 206430-2 CONN RCPT HSG FMALE 4POS INLINE 2760
206705-1 206705-1 CONN RCPT HSNG MALE 9POS PNL MNT 4380
206153-1 206153-1 CONN RCPT HSNG MALE 4POS INLINE 5630
206429-1 206429-1 CONN PLUG HSNG MALE 4POS INLINE 7000
206036-1 206036-1 CONN RCPT HSNG MALE 16POS PNL MT 3100
206043-1 206043-1 CONN RCPT HSG FMALE 14POS PNL MT 7520
206060-1 206060-1 CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE 6330
206708-1 206708-1 CONN PLUG HSG FMALE 9POS INLINE 1060
206705-2 206705-2 CONN RCPT HSNG MALE 9POS INLINE 6320