RFAA240P292J
RFAA240P292J
Enlarge
For Reference Only
Part Number RFAA240P292J
LIXINC Part # RFAA240P292J
Manufacturer Bulgin
Category
Description ADAPT 2.4MM P TO 2.92MM J
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models RFAA240P292J PCB Footprint and Symbol
RFAA240P292J Specifications
Part Number:RFAA240P292J
Brand:Texas Instruments
Adapter Series :2.4mm to 2.92mm
Adapter Type :Plug to Jack
Center Contact Plating :-
Center Gender :Female to Male
Conversion Type :Between Series
Convert From (Adapter End) :2.4mm (APC-2.4, OS-50) Plug, Male Pin
Convert To (Adapter End) :2.92mm (OS-2.9) Jack, Female Socket
Fastening Type :Threaded, Threaded
Features :-
Frequency - Max :50 GHz
Impedance :50Ohm
Ingress Protection :-
Mounting Feature :-
Mounting Type :Free Hanging (In-Line)
Product Status :Active
Style :Straight
The Products You May Be Interested In
ADP-SMAF-BNCM ADP-SMAF-BNCM CONN ADAPT SMA JACK TO BNC PLUG 3560
More on Order
3533 3533 CONN ADAPT PLUG-PLUG BNC 50 OHM 6790
More on Order
29-3855 29-3855 CONN ADAPT SMA PLUG TO BNC JACK 1300
112446 112446 CONN ADAPT JACK-JACK BNC 75 OHM 4820
6744 6744 CONN ADAPT JACK-JACK BNC 75 OHM 4670
112461 112461 CONN ADAPT PLUG TO JACK BNC 7880
ADP-SMAM-SMAM-G ADP-SMAM-SMAM-G SMA PLUG TO SMA PLUG ADAPTER 3380
31-219-RFX 31-219-RFX CONN ADAPT JACK-JACK BNC 50 OHM 6300
ADP-SMAF-SMAF-B-G ADP-SMAF-SMAF-B-G CONN ADAPT JACK-JACK SMA 50 OHM 6350
ADP-RPSM-SMAF-G ADP-RPSM-SMAF-G RP-SMA PLUG TO SMA JACK ADAPTER 4840
ADP-SMAM-RPSF-G ADP-SMAM-RPSF-G SMA PLUG TO RP-SMA JACK ADAPTER 4190
3283 3283 CONN ADAPT JACK-JACK BNC 50 OHM 6460