CT2944-75
CT2944-75
Enlarge
For Reference Only
Part Number CT2944-75
LIXINC Part # CT2944-75
Manufacturer Cal Test Electronics
Category
Description CONN TERMINATOR ADAPT BNC 75 OHM
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models CT2944-75 PCB Footprint and Symbol
CT2944-75 Specifications
Part Number:CT2944-75
Brand:Texas Instruments
Body Finish :Nickel
Connector Style :BNC
Connector Type :Adapter, Jack to Plug
Contact Finish :Gold
Contact Material :Beryllium Copper
Features :-
Frequency - Max :1 GHz
Impedance :75 Ohms
Mounting Type :Free Hanging (In-Line)
Product Status :Active
The Products You May Be Interested In
202103 202103 CONN TERMINATOR PLUG BNC 50OHM 5830
More on Order
132360 132360 CONN TERMINATOR PLUG SMA 50OHM 5570
More on Order
0733910680 0733910680 CONN TERMINATOR PLUG SMA 50OHM 2370
132360RP 132360RP CONN TERMINATR PLUG RP-SMA 50OHM 1140
132361 132361 CONN TERMINATOR JACK SMA 50OHM 4610
202109-10 202109-10 CONN TERMINATOR PLUG N 50OHM 4640
131-3801-811 131-3801-811 CONN TERMINATOR PLUG SMB 50OHM 1360