SFW15R-1STAE1LF
SFW15R-1STAE1LF
Enlarge
For Reference Only
Part Number SFW15R-1STAE1LF
LIXINC Part # SFW15R-1STAE1LF
Manufacturer Amphenol Communications Solutions
Category
Description CONN FPC BOTTOM 15POS 1.00MM R/A
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models SFW15R-1STAE1LF PCB Footprint and Symbol
SFW15R-1STAE1LF Specifications
Part Number:SFW15R-1STAE1LF
Brand:Texas Instruments
Actuator Material :Polyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled
Cable End Type :Straight, Tapered
Connector/Contact Type :Contacts, Bottom
Contact Finish :Gold
Contact Material :Phosphor Bronze
Features :Zero Insertion Force (ZIF)
FFC, FCB Thickness :0.30mm, 0.33mm
Flat Flex Type :FPC
Housing Material :Polyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled
Locking Feature :Slide Lock
Material Flammability Rating :UL94 V-0
Mounting Type :Surface Mount, Right Angle
Number of Positions :15
Operating Temperature :-55°C ~ 105°C
Product Status :Active
Termination :Kinked Pin
Voltage Rating :100V