SLW14S-1C7LF
SLW14S-1C7LF
Enlarge
For Reference Only
Part Number SLW14S-1C7LF
LIXINC Part # SLW14S-1C7LF
Manufacturer Amphenol Communications Solutions
Category
Description CONN FFC FPC VERT 14POS 1MM PCB
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models SLW14S-1C7LF PCB Footprint and Symbol
SLW14S-1C7LF Specifications
Part Number:SLW14S-1C7LF
Brand:Texas Instruments
Actuator Material :Polyamide (PA), Nylon, Glass Filled
Cable End Type :-
Connector/Contact Type :Contacts, Vertical - 1 Sided
Contact Finish :Tin
Contact Material :Phosphor Bronze
Features :Zero Insertion Force (ZIF)
FFC, FCB Thickness :0.33mm
Flat Flex Type :FFC, FPC
Housing Material :Polyamide (PA), Nylon, Glass Filled
Locking Feature :Slide Lock
Material Flammability Rating :UL94 V-0
Mounting Type :Through Hole
Number of Positions :14
Operating Temperature :-55°C ~ 85°C
Product Status :Active
Termination :Kinked Pin
Voltage Rating :100V