SFW24R-1STE1LF
SFW24R-1STE1LF
Enlarge
For Reference Only
Part Number SFW24R-1STE1LF
LIXINC Part # SFW24R-1STE1LF
Manufacturer Amphenol Communications Solutions
Category
Description CONN FFC BOTTOM 24POS 1.00MM R/A
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models SFW24R-1STE1LF PCB Footprint and Symbol
SFW24R-1STE1LF Specifications
Part Number:SFW24R-1STE1LF
Brand:Texas Instruments
Actuator Material :Polyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled
Cable End Type :Straight
Connector/Contact Type :Contacts, Bottom
Contact Finish :Tin
Contact Material :Phosphor Bronze
Features :Solder Retention, Zero Insertion Force (ZIF)
FFC, FCB Thickness :0.30mm
Flat Flex Type :FFC, FPC
Housing Material :Polyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled
Locking Feature :-
Material Flammability Rating :UL94 V-0
Mounting Type :Surface Mount, Right Angle
Number of Positions :24
Operating Temperature :-55°C ~ 105°C
Product Status :Active
Termination :Solder
Voltage Rating :100V