FFC2A32-50-T
FFC2A32-50-T
Enlarge
For Reference Only
Part Number FFC2A32-50-T
LIXINC Part # FFC2A32-50-T
Manufacturer GCT
Category
Description 50W, 0.5MM, FFC CON, VERT, H4.25
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models FFC2A32-50-T PCB Footprint and Symbol
FFC2A32-50-T Specifications
Part Number:FFC2A32-50-T
Brand:Texas Instruments
Actuator Material :Liquid Crystal Polymer (LCP)
Cable End Type :Tapered
Connector/Contact Type :Contacts, Vertical - 1 Sided
Contact Finish :Tin
Contact Material :Phosphor Bronze
Features :Solder Retention, Zero Insertion Force (ZIF)
FFC, FCB Thickness :0.30mm
Flat Flex Type :FFC, FPC
Housing Material :Liquid Crystal Polymer (LCP)
Locking Feature :Slide Lock
Material Flammability Rating :UL94 V-0
Mounting Type :Surface Mount
Number of Positions :50
Operating Temperature :-25°C ~ 85°C
Product Status :Active
Termination :Solder
Voltage Rating :30V