IMSA-11600S-50A-GFN4
IMSA-11600S-50A-GFN4
Enlarge
For Reference Only
Part Number IMSA-11600S-50A-GFN4
LIXINC Part # IMSA-11600S-50A-GFN4
Manufacturer IRISO Electronics
Category
Description CONN FFC VERT .5MM 50POS
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models IMSA-11600S-50A-GFN4 PCB Footprint and Symbol
IMSA-11600S-50A-GFN4 Specifications
Brand:Texas Instruments
Actuator Material :-
Cable End Type :Notched
Connector/Contact Type :Contacts, Vertical - 1 Sided
Contact Finish :Gold
Contact Material :Copper Alloy
Features :Solder Retention
FFC, FCB Thickness :0.30mm
Flat Flex Type :FFC, FPC
Housing Material :Liquid Crystal Polymer (LCP)
Locking Feature :-
Material Flammability Rating :UL94 V-0
Mounting Type :Surface Mount
Number of Positions :50
Operating Temperature :-
Product Status :Active
Termination :Solder
Voltage Rating :50V