FFC2B17-54-T
FFC2B17-54-T
Enlarge
For Reference Only
Part Number FFC2B17-54-T
LIXINC Part # FFC2B17-54-T
Manufacturer GCT
Category
Description 54W,0.5MM FFC CON,R/A,TOP CONT,S
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models FFC2B17-54-T PCB Footprint and Symbol
FFC2B17-54-T Specifications
Part Number:FFC2B17-54-T
Brand:Texas Instruments
Actuator Material :Liquid Crystal Polymer (LCP)
Cable End Type :Tapered
Connector/Contact Type :Contacts, Top
Contact Finish :Tin
Contact Material :Phosphor Bronze
Features :Solder Retention
FFC, FCB Thickness :0.30mm
Flat Flex Type :FFC, FPC
Housing Material :Liquid Crystal Polymer (LCP)
Locking Feature :Slide Lock
Material Flammability Rating :UL94 V-0
Mounting Type :Surface Mount, Right Angle
Number of Positions :54
Operating Temperature :-25°C ~ 85°C
Product Status :Active
Termination :Solder
Voltage Rating :50V