FFC3A20-24-T
FFC3A20-24-T
Enlarge
For Reference Only
Part Number FFC3A20-24-T
LIXINC Part # FFC3A20-24-T
Manufacturer GCT
Category
Description 24W, 1MM FFC CON, VERT, H5.5MM,
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models FFC3A20-24-T PCB Footprint and Symbol
FFC3A20-24-T Specifications
Part Number:FFC3A20-24-T
Brand:Texas Instruments
Actuator Material :Polyphenylene Sulfide (PPS)
Cable End Type :Straight
Connector/Contact Type :Contacts, Vertical - 1 Sided
Contact Finish :Tin
Contact Material :Phosphor Bronze
Features :Zero Insertion Force (ZIF)
FFC, FCB Thickness :0.30mm
Flat Flex Type :FFC, FPC
Housing Material :Liquid Crystal Polymer (LCP)
Locking Feature :Slide Lock
Material Flammability Rating :UL94 V-0
Mounting Type :Surface Mount
Number of Positions :24
Operating Temperature :-40°C ~ 85°C
Product Status :Active
Termination :Solder
Voltage Rating :125V