67000-016LF
67000-016LF
Enlarge
For Reference Only
Part Number 67000-016LF
LIXINC Part # 67000-016LF
Manufacturer Amphenol Communications Solutions
Category
Description CONN FFC RCPT HSG 16POS 2.54MM
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models 67000-016LF PCB Footprint and Symbol
67000-016LF Specifications
Part Number:67000-016LF
Brand:Texas Instruments
Connector Type :Housing for Female Contacts
Features :-
FFC, FCB Thickness :-
Flat Flex Type :-
Housing Material :Polyester Thermoplastic, Glass Filled
Locking Feature :-
Material Flammability Rating :UL94 V-0
Number of Positions :16
Number of Rows :1
Operating Temperature :-65°C ~ 125°C
Product Status :Active
Voltage Rating :500 V
The Products You May Be Interested In
487378-1 487378-1 CONN FFC RCPT HSG 2POS 2.54MM 3710
More on Order
487378-9 487378-9 CONN FFC RCPT HSG 10POS 2.54MM 5110
More on Order
487378-3 487378-3 CONN FFC RCPT HSG 4POS 2.54MM 6410
487526-5 487526-5 CONN FFC RCPT HSG 6POS 2.54MM 1740
487378-5 487378-5 CONN FFC RCPT HSG 6POS 2.54MM 2480
1-487526-5 1-487526-5 CONN FFC RCPT HSG 16POS 2.54MM 6180
1-487526-3 1-487526-3 CONN FFC RCPT HSG 14POS 2.54MM 1470
1-487378-3 1-487378-3 CONN FFC RCPT HSG 14POS 2.54MM 1810
487526-3 487526-3 CONN FFC RCPT HSG 4POS 2.54MM 3640
487545-5 487545-5 CONN FFC RCPT HSG 8POS 1.27MM 4760
487545-3 487545-3 CONN FFC RCPT HSG 6POS 1.27MM 4910
487545-2 487545-2 CONN FFC RCPT HSG 5POS 1.27MM 2250
487545-9 487545-9 CONN FFC RCPT HSG 12POS 1.27MM 2540
1-487545-2 1-487545-2 CONN FFC RCPT HSG 15POS 1.27MM 4970
1-88859-0 1-88859-0 CONN FFC RCPT HSG 4POS 2.54MM 2220