66987-031LF
66987-031LF
Enlarge
For Reference Only
Part Number 66987-031LF
LIXINC Part # 66987-031LF
Manufacturer Amphenol Communications Solutions
Category
Description CONN FFC/FPC RCPT HSG
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models 66987-031LF PCB Footprint and Symbol
66987-031LF Specifications
Part Number:66987-031LF
Brand:Texas Instruments
Connector Type :Housing for Female Contacts
Features :-
FFC, FCB Thickness :0.31mm
Flat Flex Type :FFC, FPC
Housing Material :Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Locking Feature :-
Material Flammability Rating :UL94 V-0
Number of Positions :62
Number of Rows :2
Operating Temperature :-65°C ~ 125°C
Product Status :Active
Voltage Rating :-
The Products You May Be Interested In
487378-1 487378-1 CONN FFC RCPT HSG 2POS 2.54MM 3710
More on Order
487378-9 487378-9 CONN FFC RCPT HSG 10POS 2.54MM 5110
More on Order
487378-3 487378-3 CONN FFC RCPT HSG 4POS 2.54MM 6410
487526-5 487526-5 CONN FFC RCPT HSG 6POS 2.54MM 1740
487378-5 487378-5 CONN FFC RCPT HSG 6POS 2.54MM 2480
1-487526-5 1-487526-5 CONN FFC RCPT HSG 16POS 2.54MM 6180
1-487526-3 1-487526-3 CONN FFC RCPT HSG 14POS 2.54MM 1470
1-487378-3 1-487378-3 CONN FFC RCPT HSG 14POS 2.54MM 1810
487526-3 487526-3 CONN FFC RCPT HSG 4POS 2.54MM 3640
487545-5 487545-5 CONN FFC RCPT HSG 8POS 1.27MM 4760
487545-3 487545-3 CONN FFC RCPT HSG 6POS 1.27MM 4910
487545-2 487545-2 CONN FFC RCPT HSG 5POS 1.27MM 2250
487545-9 487545-9 CONN FFC RCPT HSG 12POS 1.27MM 2540
1-487545-2 1-487545-2 CONN FFC RCPT HSG 15POS 1.27MM 4970
1-88859-0 1-88859-0 CONN FFC RCPT HSG 4POS 2.54MM 2220