SH2-40G-PT
SH2-40G-PT
Enlarge
For Reference Only
Part Number SH2-40G-PT
LIXINC Part # SH2-40G-PT
Manufacturer On-Shore Technology, Inc.
Category
Description CONN RCPT 40POS 0.1 GOLD PCB
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models SH2-40G-PT PCB Footprint and Symbol
SH2-40G-PT Specifications
Part Number:SH2-40G-PT
Brand:Texas Instruments
Connector Type :Receptacle
Contact Finish - Mating :Gold
Contact Finish - Post :-
Contact Finish Thickness - Mating :-
Contact Type :Forked
Current Rating (Amps) :1A
Fastening Type :Push-Pull
Features :Polarizing Key
Ingress Protection :-
Insulation Color :Black
Mated Stacking Heights :-
Material Flammability Rating :UL94 V-0
Mounting Type :Through Hole
Number of Positions :40
Number of Positions Loaded :All
Number of Rows :2
Operating Temperature :-40°C ~ 105°C