AT16-18PD-EKSR02
AT16-18PD-EKSR02
Enlarge
For Reference Only
Part Number AT16-18PD-EKSR02
LIXINC Part # AT16-18PD-EKSR02
Manufacturer Amphenol Sine Systems
Category
Description CONN RCPT HSG 18POS
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models AT16-18PD-EKSR02 PCB Footprint and Symbol
AT16-18PD-EKSR02 Specifications
Part Number:AT16-18PD-EKSR02
Brand:Texas Instruments
Color :Brown
Connector Type :Receptacle
Contact Termination :Crimp
Contact Type :Male Pin
Fastening Type :Latch Holder
Features :Sealed, Strain Relief
Mounting Type :Free Hanging (In-Line)
Number of Positions :18
Number of Rows :3
Operating Temperature :-
Pitch :-
Product Status :Active
Row Spacing :-
The Products You May Be Interested In
EHR-3 EHR-3 CONN RCPT HSG 3POS 2.50MM 2130
More on Order
52225-02 52225-02 CONN RCPT HSG 2POS 2.50MM 4160
More on Order
51225-02 51225-02 CONN RCPT HSG 2POS 2.50MM 6390
EHR-6 EHR-6 CONN RCPT HSG 6POS 2.50MM 4480