ESC250V-02P
ESC250V-02P
Enlarge
For Reference Only
Part Number ESC250V-02P
LIXINC Part # ESC250V-02P
Manufacturer DINKLE Corporation USA
Category
Description TERM BLK 2POS 2.50MM PID PLG
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models ESC250V-02P PCB Footprint and Symbol
ESC250V-02P Specifications
Part Number:ESC250V-02P
Brand:Texas Instruments
Color :Green
Contact Mating Finish :Tin
Current - IEC :4A
Current - UL :4 A
Features :-
Header Orientation :-
Mounting Type :Free Hanging (In-Line)
Number of Levels :1
Number of Positions :2
Operating Temperature :-40°C ~ 120°C
Plug Wire Entry :180°
Positions Per Level :2
Product Status :Active
Termination Style :Screwless - Leg Spring, Push-In Spring
Type :Plug, Female Sockets
Voltage - IEC :320 V
Voltage - UL :150 V
Wire Gauge or Range - AWG :20-28 AWG
Wire Gauge or Range - mm² :0.2-0.5mm²
The Products You May Be Interested In
1945106 1945106 TERM BLOCK HDR 3POS VERT 3.5MM 5620
More on Order
691321100002 691321100002 TERM BLOCK HDR 2POS VERT 3.5MM 2460
More on Order
1945119 1945119 TERM BLOCK HDR 4POS VERT 3.5MM 1480
1933202 1933202 TERM BLOCK HDR 4POS VERT 5MM 6000
1934861 1934861 TERM BLOCK PLUG 2POS 90DEG 5MM 3570
OSTOQ025450 OSTOQ025450 TERM BLOCK HDR 2POS VERT 5.08MM 5860
1945135 1945135 TERM BLOCK HDR 6POS VERT 3.5MM 3590
1933228 1933228 TERM BLOCK HDR 6POS VERT 5MM 6390
0395021002 0395021002 TERM BLOCK HDR 2POS 90DEG 3.5MM 6200
0395011002 0395011002 TERM BLOCK HDR 2POS VERT 3.5MM 3800
1755583 1755583 TERM BLOCK PLUG 2POS 90DEG 5MM 6420
691321100003 691321100003 TERM BLOCK HDR 3POS VERT 3.5MM 5690
1934874 1934874 TERM BLOCK PLUG 3POS 90DEG 5MM 1190
1755736 1755736 TERM BLOCK HDR 2POS VERT 5.08MM 1910