MD60-19PA
MD60-19PA
Enlarge
For Reference Only
Part Number MD60-19PA
LIXINC Part # MD60-19PA
Manufacturer Hirose
Category
Description CONN RCPT HDMI 19POS PNL MNT R/A
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models MD60-19PA PCB Footprint and Symbol
MD60-19PA Specifications
Part Number:MD60-19PA
Brand:Texas Instruments
Connector Type :HDMI
Current Rating (Amps) :0.5A
Features :Board Guide, Solder Retention
Gender :Receptacle
Ingress Protection :-
Mating Cycles :10000
Mounting Feature :Flange, Horizontal
Mounting Type :Panel Mount, Surface Mount, Right Angle
Number of Contacts :19
Number of Ports :1
Operating Temperature :-55°C ~ 85°C
Product Status :Obsolete
Shielding :Shielded
Specifications :-
Termination :Solder
Voltage - Rated :125VAC
The Products You May Be Interested In
1001-011-01101 1001-011-01101 CONN PLUG USB1.1 TYPEA 4P SMD RA 7640
More on Order
1002-021-01000 1002-021-01000 CONN RCPT USB2.0 TYPEA 4POS VERT 3670