CVCO55BE-1640-1840
CVCO55BE-1640-1840
Enlarge
For Reference Only
Part Number CVCO55BE-1640-1840
LIXINC Part # CVCO55BE-1640-1840
Manufacturer Crystek Corporation
Category
Description VCO 1740MHZ 0.5-4.5V 12.7X12.7MM
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models CVCO55BE-1640-1840 PCB Footprint and Symbol
CVCO55BE-1640-1840 Specifications
Part Number:CVCO55BE-1640-1840
Brand:Texas Instruments
2nd Harmonic, Typ (dBc) :-15
Frequency - Center :1740MHz
Frequency Range :1640 ~ 1840MHz
Icc Max :10mA
Operating Temperature :-40°C ~ 85°C
Package / Case :16-QFN, Variant
Phase Noise Typ (dBc/Hz) :-101
Power (dBm) :3 ±2
Product Status :Active
Pushing (MHz/V) :1.5
Tuning Voltage (VDC) :0.5 V ~ 4.5 V
Voltage - Supply :5V