CVCO55CC-2895-3035
CVCO55CC-2895-3035
Enlarge
For Reference Only
Part Number CVCO55CC-2895-3035
LIXINC Part # CVCO55CC-2895-3035
Manufacturer Crystek Corporation
Category
Description VCO 2965MHZ 0.5-15V 12.7X12.7MM
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models CVCO55CC-2895-3035 PCB Footprint and Symbol
CVCO55CC-2895-3035 Specifications
Part Number:CVCO55CC-2895-3035
Brand:Texas Instruments
2nd Harmonic, Typ (dBc) :-15
Frequency - Center :2965MHz
Frequency Range :2895 ~ 3035MHz
Icc Max :40mA
Operating Temperature :-40°C ~ 85°C
Package / Case :16-QFN, Variant
Phase Noise Typ (dBc/Hz) :-108
Power (dBm) :4 ±2
Product Status :Active
Pushing (MHz/V) :1
Tuning Voltage (VDC) :0.5 V ~ 15 V
Voltage - Supply :8V