BAS70W-05-7-F
BAS70W-05-7-F
Enlarge
For Reference Only
Part Number BAS70W-05-7-F
LIXINC Part # BAS70W-05-7-F
Manufacturer Diodes Incorporated
Category
Description DIODE ARRAY SCHOTTKY 70V SOT323
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models BAS70W-05-7-F PCB Footprint and Symbol
BAS70W-05-7-F Specifications
Part Number:BAS70W-05-7-F
Brand:Texas Instruments
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) :70mA (DC)
Current - Reverse Leakage @ Vr :100 nA @ 50 V
Diode Configuration :1 Pair Common Cathode
Diode Type :Schottky
Mounting Type :Surface Mount
Operating Temperature - Junction :150°C (Max)
Package / Case :SC-70, SOT-323
Product Status :Active
Reverse Recovery Time (trr) :5 ns
Speed :Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
Supplier Device Package :SOT-323
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :70 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :1 V @ 15 mA
The Products You May Be Interested In
BAV70,235 BAV70,235 DIODE ARRAY GP 100V 215MA SOT23 5800
More on Order
BAV70,215 BAV70,215 DIODE ARRAY GP 100V 215MA SOT23 7890