BAS70-06-HE3-08
BAS70-06-HE3-08
Enlarge
For Reference Only
Part Number BAS70-06-HE3-08
LIXINC Part # BAS70-06-HE3-08
Manufacturer Vishay
Category
Description DIODE ARRAY SCHOTTKY 70V SOT23
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models BAS70-06-HE3-08 PCB Footprint and Symbol
BAS70-06-HE3-08 Specifications
Part Number:BAS70-06-HE3-08
Brand:Texas Instruments
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) :200mA
Current - Reverse Leakage @ Vr :100 nA @ 50 V
Diode Configuration :1 Pair Common Anode
Diode Type :Schottky
Mounting Type :Surface Mount
Operating Temperature - Junction :125°C (Max)
Package / Case :TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Product Status :Active
Reverse Recovery Time (trr) :5 ns
Speed :Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
Supplier Device Package :SOT-23-3
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :70 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :1 V @ 15 mA
The Products You May Be Interested In
BAV70,235 BAV70,235 DIODE ARRAY GP 100V 215MA SOT23 5800
More on Order
BAV70,215 BAV70,215 DIODE ARRAY GP 100V 215MA SOT23 7890