VS-42CTQ030S-M3
VS-42CTQ030S-M3
Enlarge
For Reference Only
Part Number VS-42CTQ030S-M3
LIXINC Part # VS-42CTQ030S-M3
Manufacturer Vishay
Category
Description DIODE SCHOTTKY 30V 20A D2PAK
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models VS-42CTQ030S-M3 PCB Footprint and Symbol
VS-42CTQ030S-M3 Specifications
Part Number:VS-42CTQ030S-M3
Brand:Texas Instruments
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) :20A
Current - Reverse Leakage @ Vr :3 mA @ 30 V
Diode Configuration :1 Pair Common Cathode
Diode Type :Schottky
Mounting Type :Surface Mount
Operating Temperature - Junction :-55°C ~ 150°C
Package / Case :TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Product Status :Active
Reverse Recovery Time (trr) :-
Speed :Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Supplier Device Package :TO-263AB (D²PAK)
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :30 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :480 mV @ 20 A
The Products You May Be Interested In
BAV70,235 BAV70,235 DIODE ARRAY GP 100V 215MA SOT23 5800
More on Order
BAV70,215 BAV70,215 DIODE ARRAY GP 100V 215MA SOT23 7890