STPS120L15TV
STPS120L15TV
Enlarge
For Reference Only
Part Number STPS120L15TV
LIXINC Part # STPS120L15TV
Manufacturer STMicroelectronics
Category
Description DIODE MODULE 15V 60A ISOTOP
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models STPS120L15TV PCB Footprint and Symbol
STPS120L15TV Specifications
Part Number:STPS120L15TV
Brand:Texas Instruments
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) :60A
Current - Reverse Leakage @ Vr :22 mA @ 12 V
Diode Configuration :2 Independent
Diode Type :Schottky
Mounting Type :Chassis Mount
Operating Temperature - Junction :-55°C ~ 150°C
Package / Case :ISOTOP
Product Status :Active
Reverse Recovery Time (trr) :-
Speed :Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Supplier Device Package :ISOTOP®
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :15 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :430 mV @ 60 A
The Products You May Be Interested In
BAV70,235 BAV70,235 DIODE ARRAY GP 100V 215MA SOT23 5800
More on Order
BAV70,215 BAV70,215 DIODE ARRAY GP 100V 215MA SOT23 7890