MEK95-06DA
MEK95-06DA
Enlarge
For Reference Only
Part Number MEK95-06DA
LIXINC Part # MEK95-06DA
Manufacturer Littelfuse
Category
Description DIODE MODULE 600V 95A TO240AA
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models MEK95-06DA PCB Footprint and Symbol
MEK95-06DA Specifications
Part Number:MEK95-06DA
Brand:Texas Instruments
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) :95A
Current - Reverse Leakage @ Vr :2 mA @ 600 V
Diode Configuration :1 Pair Common Cathode
Diode Type :Standard
Mounting Type :Chassis Mount
Operating Temperature - Junction :-
Package / Case :TO-240AA
Product Status :Active
Reverse Recovery Time (trr) :300 ns
Speed :Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Supplier Device Package :TO-240AA
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :600 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :1.55 V @ 100 A
The Products You May Be Interested In
BAV70,235 BAV70,235 DIODE ARRAY GP 100V 215MA SOT23 5800
More on Order
BAV70,215 BAV70,215 DIODE ARRAY GP 100V 215MA SOT23 7890