85CNQ015SL
85CNQ015SL
Enlarge
For Reference Only
Part Number 85CNQ015SL
LIXINC Part # 85CNQ015SL
Manufacturer SMC Diode Solutions
Category
Description DIODE SCHOTTKY 15V 40A PRM2-SL
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models 85CNQ015SL PCB Footprint and Symbol
85CNQ015SL Specifications
Part Number:85CNQ015SL
Brand:Texas Instruments
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) :40A
Current - Reverse Leakage @ Vr :20 mA @ 15 V
Diode Configuration :1 Pair Common Cathode
Diode Type :Schottky
Mounting Type :Surface Mount
Operating Temperature - Junction :-55°C ~ 125°C
Package / Case :PRM2-SL
Product Status :Active
Reverse Recovery Time (trr) :-
Speed :Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Supplier Device Package :PRM2-SL
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :15 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :450 mV @ 40 A
The Products You May Be Interested In
BAV70,235 BAV70,235 DIODE ARRAY GP 100V 215MA SOT23 5800
More on Order
BAV70,215 BAV70,215 DIODE ARRAY GP 100V 215MA SOT23 7890