GHXS015A120S-D3
GHXS015A120S-D3
Enlarge
For Reference Only
Part Number GHXS015A120S-D3
LIXINC Part # GHXS015A120S-D3
Manufacturer SemiQ
Category
Description DIODE SCHOT SBD 1200V 15A SOT227
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models GHXS015A120S-D3 PCB Footprint and Symbol
GHXS015A120S-D3 Specifications
Part Number:GHXS015A120S-D3
Brand:Texas Instruments
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) :15A
Current - Reverse Leakage @ Vr :100 µA @ 1200 V
Diode Configuration :2 Independent
Diode Type :Silicon Carbide Schottky
Mounting Type :Chassis Mount
Operating Temperature - Junction :-55°C ~ 175°C
Package / Case :SOT-227-4, miniBLOC
Product Status :Active
Reverse Recovery Time (trr) :-
Speed :Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Supplier Device Package :SOT-227
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :1200 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :1.7 V @ 15 A
The Products You May Be Interested In
BAV70,235 BAV70,235 DIODE ARRAY GP 100V 215MA SOT23 5800
More on Order
BAV70,215 BAV70,215 DIODE ARRAY GP 100V 215MA SOT23 7890