NTST30U100CTG
NTST30U100CTG
Enlarge
For Reference Only
Part Number NTST30U100CTG
LIXINC Part # NTST30U100CTG
Manufacturer onsemi
Category
Description DIODE ARRAY SCHOTTKY 100V TO220
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models NTST30U100CTG PCB Footprint and Symbol
NTST30U100CTG Specifications
Part Number:NTST30U100CTG
Brand:Texas Instruments
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) :15A
Current - Reverse Leakage @ Vr :675 µA @ 100 V
Diode Configuration :1 Pair Common Cathode
Diode Type :Schottky
Mounting Type :Through Hole
Operating Temperature - Junction :-40°C ~ 150°C
Package / Case :TO-220-3
Product Status :Obsolete
Reverse Recovery Time (trr) :-
Speed :Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Supplier Device Package :TO-220
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :100 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :800 mV @ 15 A
The Products You May Be Interested In
BAV70,235 BAV70,235 DIODE ARRAY GP 100V 215MA SOT23 5800
More on Order
BAV70,215 BAV70,215 DIODE ARRAY GP 100V 215MA SOT23 7890