BZX55C5V6-TAP
BZX55C5V6-TAP
Enlarge
For Reference Only
Part Number BZX55C5V6-TAP
LIXINC Part # BZX55C5V6-TAP
Manufacturer Vishay
Category
Description DIODE ZENER 5.6V 500MW DO35
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models BZX55C5V6-TAP PCB Footprint and Symbol
BZX55C5V6-TAP Specifications
Part Number:BZX55C5V6-TAP
Brand:Texas Instruments
Current - Reverse Leakage @ Vr :100 nA @ 1 V
Impedance (Max) (Zzt) :25 Ohms
Mounting Type :Through Hole
Operating Temperature :-65°C ~ 175°C
Package / Case :DO-204AH, DO-35, Axial
Power - Max :500 mW
Product Status :Active
Supplier Device Package :DO-35 (DO-204AH)
Tolerance :±5%
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :1.5 V @ 200 mA
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :5.6 V