BZX55B5V1-TAP
BZX55B5V1-TAP
Enlarge
For Reference Only
Part Number BZX55B5V1-TAP
LIXINC Part # BZX55B5V1-TAP
Manufacturer Vishay
Category
Description DIODE ZENER 5.1V 500MW DO35
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models BZX55B5V1-TAP PCB Footprint and Symbol
BZX55B5V1-TAP Specifications
Part Number:BZX55B5V1-TAP
Brand:Texas Instruments
Current - Reverse Leakage @ Vr :100 nA @ 1 V
Impedance (Max) (Zzt) :60 Ohms
Mounting Type :Through Hole
Operating Temperature :175°C
Package / Case :DO-204AH, DO-35, Axial
Power - Max :500 mW
Product Status :Active
Supplier Device Package :DO-35 (DO-204AH)
Tolerance :-
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :1.5 V @ 200 mA
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :5.1 V