BZX84C5V6LT1G
BZX84C5V6LT1G
Enlarge
For Reference Only
Part Number BZX84C5V6LT1G
LIXINC Part # BZX84C5V6LT1G
Manufacturer onsemi
Category
Description DIODE ZENER 5.6V 225MW SOT23-3
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models BZX84C5V6LT1G PCB Footprint and Symbol
BZX84C5V6LT1G Specifications
Part Number:BZX84C5V6LT1G
Brand:Texas Instruments
Current - Reverse Leakage @ Vr :1 µA @ 2 V
Impedance (Max) (Zzt) :40 Ohms
Mounting Type :Surface Mount
Operating Temperature :-65°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case :TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Power - Max :225 mW
Product Status :Active
Supplier Device Package :SOT-23-3 (TO-236)
Tolerance :±7%
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :900 mV @ 10 mA
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :5.6 V