1SMAF2EZ3.6
1SMAF2EZ3.6
Enlarge
For Reference Only
Part Number 1SMAF2EZ3.6
LIXINC Part # 1SMAF2EZ3.6
Manufacturer Rectron USA
Category
Description DIODE ZENER 3.6V 2W SMAF
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models 1SMAF2EZ3.6 PCB Footprint and Symbol
1SMAF2EZ3.6 Specifications
Part Number:1SMAF2EZ3.6
Brand:Texas Instruments
Current - Reverse Leakage @ Vr :80 µA @ 1 V
Impedance (Max) (Zzt) :5 Ohms
Mounting Type :Surface Mount
Operating Temperature :-
Package / Case :DO-221AC, SMA Flat Leads
Power - Max :2 W
Product Status :Active
Supplier Device Package :SMAF
Tolerance :-
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :-
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :3.6 V