BZT52C11
BZT52C11
Enlarge
For Reference Only
Part Number BZT52C11
LIXINC Part # BZT52C11
Manufacturer Rectron USA
Category
Description DIODE ZENER 11V 500MW SOD-123
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models BZT52C11 PCB Footprint and Symbol
BZT52C11 Specifications
Part Number:BZT52C11
Brand:Texas Instruments
Current - Reverse Leakage @ Vr :100 nA @ 8 V
Impedance (Max) (Zzt) :20 Ohms
Mounting Type :Surface Mount
Operating Temperature :-
Package / Case :SOD-123
Power - Max :500 mW
Product Status :Active
Supplier Device Package :SOD-123
Tolerance :±5%
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :900 mV @ 10 mA
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :11 V