BZT52C7V5
BZT52C7V5
Enlarge
For Reference Only
Part Number BZT52C7V5
LIXINC Part # BZT52C7V5
Manufacturer Rectron USA
Category
Description DIODE ZENER 7.5V 500MW SOD-123
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models BZT52C7V5 PCB Footprint and Symbol
BZT52C7V5 Specifications
Part Number:BZT52C7V5
Brand:Texas Instruments
Current - Reverse Leakage @ Vr :1 µA @ 5 V
Impedance (Max) (Zzt) :15 Ohms
Mounting Type :Surface Mount
Operating Temperature :-
Package / Case :SOD-123
Power - Max :500 mW
Product Status :Active
Supplier Device Package :SOD-123
Tolerance :±5%
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :900 mV @ 10 mA
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :7.5 V