PM300DSA120
PM300DSA120
Enlarge
For Reference Only
Part Number PM300DSA120
LIXINC Part # PM300DSA120
Manufacturer Powerex, Inc.
Category
Description MOD IPM DUAL 1200V 300A
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models PM300DSA120 PCB Footprint and Symbol
PM300DSA120 Specifications
Part Number:PM300DSA120
Brand:Texas Instruments
Configuration :1 Phase Inverter
Current :300 A
Mounting Type :Chassis Mount
Package / Case :Power Module
Product Status :Obsolete
Type :IGBT
Voltage :1.2 kV
Voltage - Isolation :2500Vrms
The Products You May Be Interested In
AOZ5516QI_2 AOZ5516QI_2 IC POWER DRMOS 25V 55A 31QFN 1400