PM400DSA060
PM400DSA060
Enlarge
For Reference Only
Part Number PM400DSA060
LIXINC Part # PM400DSA060
Manufacturer Powerex, Inc.
Category
Description MOD IPM DUAL 600V 400A
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models PM400DSA060 PCB Footprint and Symbol
PM400DSA060 Specifications
Part Number:PM400DSA060
Brand:Texas Instruments
Configuration :1 Phase Inverter
Current :400 A
Mounting Type :Chassis Mount
Package / Case :Power Module
Product Status :Obsolete
Type :IGBT
Voltage :600 V
Voltage - Isolation :2500Vrms
The Products You May Be Interested In
AOZ5516QI_2 AOZ5516QI_2 IC POWER DRMOS 25V 55A 31QFN 1400