PM50CLB120
PM50CLB120
Enlarge
For Reference Only
Part Number PM50CLB120
LIXINC Part # PM50CLB120
Manufacturer Powerex, Inc.
Category
Description MOD IPM L-SER 6PAC IPM 1200V 50A
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models PM50CLB120 PCB Footprint and Symbol
PM50CLB120 Specifications
Part Number:PM50CLB120
Brand:Texas Instruments
Configuration :3 Phase
Current :50 A
Mounting Type :Chassis Mount
Package / Case :Power Module
Product Status :Obsolete
Type :IGBT
Voltage :1.2 kV
Voltage - Isolation :2500VDC
The Products You May Be Interested In
AOZ5516QI_2 AOZ5516QI_2 IC POWER DRMOS 25V 55A 31QFN 1400