PM50RLB060
PM50RLB060
Enlarge
For Reference Only
Part Number PM50RLB060
LIXINC Part # PM50RLB060
Manufacturer Powerex, Inc.
Category
Description MOD IPM L-SER 7PAC 600V 50A
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models PM50RLB060 PCB Footprint and Symbol
PM50RLB060 Specifications
Part Number:PM50RLB060
Brand:Texas Instruments
Configuration :3 Phase
Current :50 A
Mounting Type :Chassis Mount
Package / Case :Power Module
Product Status :Discontinued at Digi-Key
Type :IGBT
Voltage :600 V
Voltage - Isolation :2500VDC
The Products You May Be Interested In
AOZ5516QI_2 AOZ5516QI_2 IC POWER DRMOS 25V 55A 31QFN 1400