TD330N16KOFHPSA2
TD330N16KOFHPSA2
Enlarge
For Reference Only
Part Number TD330N16KOFHPSA2
LIXINC Part # TD330N16KOFHPSA2
Manufacturer Infineon Technologies
Category
Description THYRISTOR MODULE 1600V 330A
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models TD330N16KOFHPSA2 PCB Footprint and Symbol
TD330N16KOFHPSA2 Specifications
Part Number:TD330N16KOFHPSA2
Brand:Texas Instruments
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :200 mA
Current - Hold (Ih) (Max) :300 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :-
Current - On State (It (AV)) (Max) :330 A
Current - On State (It (RMS)) (Max) :520 A
Mounting Type :Surface Mount
Number of SCRs, Diodes :1 SCR, 1 Diode
Operating Temperature :130°C (TJ)
Package / Case :Module
Product Status :Active
Structure :Series Connection - SCR/Diode
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :2 V
Voltage - Off State :1.6 kV