TZ600N16KOFHPSA1
TZ600N16KOFHPSA1
Enlarge
For Reference Only
Part Number TZ600N16KOFHPSA1
LIXINC Part # TZ600N16KOFHPSA1
Manufacturer Infineon Technologies
Category
Description THYRISTOR MODULE 1600V 600A
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models TZ600N16KOFHPSA1 PCB Footprint and Symbol
TZ600N16KOFHPSA1 Specifications
Part Number:TZ600N16KOFHPSA1
Brand:Texas Instruments
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :250 mA
Current - Hold (Ih) (Max) :300 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :-
Current - On State (It (AV)) (Max) :669 A
Current - On State (It (RMS)) (Max) :1050 A
Mounting Type :Surface Mount
Number of SCRs, Diodes :1 SCR
Operating Temperature :135°C (TJ)
Package / Case :Module
Product Status :Active
Structure :Series Connection - All SCRs
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :2.2 V
Voltage - Off State :1.6 kV