MCC26-12IO8B
MCC26-12IO8B
Enlarge
For Reference Only
Part Number MCC26-12IO8B
LIXINC Part # MCC26-12IO8B
Manufacturer Littelfuse
Category
Description MOD THYRISTOR DUAL 1200V TO240AA
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models MCC26-12IO8B PCB Footprint and Symbol
MCC26-12IO8B Specifications
Part Number:MCC26-12IO8B
Brand:Texas Instruments
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :100 mA
Current - Hold (Ih) (Max) :200 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :520A, 560A
Current - On State (It (AV)) (Max) :32 A
Current - On State (It (RMS)) (Max) :50 A
Mounting Type :Chassis Mount
Number of SCRs, Diodes :2 SCRs
Operating Temperature :-40°C ~ 125°C (TJ)
Package / Case :TO-240AA
Product Status :Active
Structure :Series Connection - All SCRs
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :1.5 V
Voltage - Off State :1.2 kV